YAGPの紹介

— 2018YAGP NYファイナル結果 (敬称略) —
入賞おめでとうございます

シニア部門

グランプリ - 該当なし

< シニア部門(女性)受賞者) >

1位 - Elisabeth Beyer, Ellison Ballet – Professional Training Program, NY (USA)

2位 - Guo Wen Jin, Shanghai Dance School (CHINA)

3位(TIE) - Seon Mee Park,Korea National University of Arts (KOREA)

3位(TIE) - Basia Rhoden, Master Ballet Academy, AZ (USA)

■シニア部門(女性)Top 12

  • Basia Rhoden, Master Ballet Academy, AZ (USA)
  • 立花 乃音, Aiko Seaman Ballet Studio (JAPAN)
  • Elisabeth Beyer, Ellison Ballet – Professional Training Program, NY (USA)
  • Christiana de Blank, Hong Kong Youth Ballet Academy (HONG KONG)
  • Nicole Denney, Dmitri Kulev Classical Ballet Academy, CA (USA)
  • Bel Pickering, Master Ballet Academy (USA/UK)
  • Guo Wen Jin, Shanghai Dance School (CHINA)
  • Carolyne Freitas Galvao, Bale do Teatro Escola Basileu Franca (BRAZIL)
  • Anaelle Mariat, Conservatoire National Supérieur Musique et Danse de Lyon (FRANCE)
  • Heidi Cecilie Christensen, Oslo National Academy of the Arts (NORWAY)
  • Seon Mee Park, Korea National University of Arts (KOREA)
  • 田中 美羽, John Cranko Schule (GERMANY)

< シニア部門(男性)受賞者 >

1位 - 松浦 祐磨, Endo Ballet (JAPAN)

2位 - Sangmin Lee, Korea National University of Arts (KOREA)

3位(TIE) - Pau Pujol, Corella Dance Academy (SPAIN)

3位(TIE) - Edvinas Jakonis, National M.K. Ciurlionis School of Art (LITHUANIA)

■シニア部門(男性)Top 12

  • Clark Eselgroth, International Ballet Academy, NC (USA)
  • Jonas Malinka-Thompson, Ballet West Academy, UT (USA)
  • 松浦 祐磨, Endo Ballet (JAPAN)
  • 森脇 崇行, Koike Ballet Studio (JAPAN)
  • Joseph Markey, Orlando Ballet School, FL (USA)
  • Robert Evin Hyland, Wiener Staatsoper Ballettakademie (AUSTRIA)
  • Marcio Mota, Escola de Danca do Conservatorio Nacional Portugal (PORTUGAL)
  • Francesco Fasano, Ballettschule Theater Basel (SWITZERLAND)
  • Edvinas Jakonis, National M.K. Ciurlionis School of Art (LITHUANIA)
  • Sunu Lim, Independent (KOREA)
  • Pau Pujol, Corella Dance Academy (SPAIN)
  • Sangmin Lee, Korea National University of Arts (KOREA)

ジュニア部門

ユースグランプリ - Antonio Casalinho, Academia Annarella (PORTUGAL)

< ジュニア部門(女性)受賞者 >

1位 - Jolie Rose Lombardo, Orlando Ballet School, FL (USA)

2位 - 中島 耀, Symphony Ballet Studio (JAPAN)

3位 - Remie Madeleine Goins, International City School of Ballet, GA (USA)

■ジュニア部門(女性)Top 12

  • Ella Kolpakov, MorningStar Dance Academy, GA (USA)
  • Emma Topalova, Pittsburgh Ballet House, PA (USA)
  • Remie Madeleine Goins, International City School of Ballet, GA (USA)
  • 中島 耀, Symphony Ballet Studio (JAPAN)
  • Petra Johnson, Peninsula School of Performing Art, CA (USA)
  • Keaton Gillespie, Ellison Ballet – Professional Training Program, NY (USA)
  • Emma Spillane, The Rock School for Dance Education, PA (USA)
  • 澤野 葵, Nashiki Ballet Studio (JAPAN)
  • Jolie Rose Lombardo, Orlando Ballet School, FL (USA)
  • Tia Wenkman, Master Ballet Academy, AZ (USA)
  • Lily Turner, Southland Ballet, CA (USA)
  • Suyeon An, Sunhwa Arts School (KOREA)

< ジュニア部門(男性)受賞者) >

1位 - Enrique Emmanuel Vidal, Independent (MEXICO)

2位 - 末次 正樹, Aristo Ballet Studio (JAPAN)

3位(TIE) - Misha Broderick, Master Ballet Academy, AZ (USA)

3位(TIE) - Brady Farrar, Stars Dance Studio, FL (USA)

■ジュニア部門(男性)Top 6

  • Misha Broderick, Master Ballet Academy, AZ (USA)
  • Brady Farrar, Stars Dance Studio, FL (USA)
  • Darrion Sellman, Los Angeles Ballet Academy, CA (USA)
  • Antonio Casalinho, Academia Annarella (PORTUGAL)
  • 末次 正樹, Aristo Ballet Studio (JAPAN)
  • Enrique Emmanuel Vidal, Independent (MEXICO)

プリコンペティティブ部門

ホープ賞 - 梨木 玲斗, Nashiki Ballet Studio (JAPAN)

< プリコンペティティブ部門(女性) 受賞者 >

1位 - Rebecca Alexandria Hadibroto, Marlupi Dance Academy (INDONESIA)

2位 - Bianca Andreea Badea, Liceul de Coregrafie Floria Capsali (ROMANIA)

3位 - Vera Shpakouskaya, Ballet School of Vezhnovets (BELARUS)

■プリコンペティティブ部門(女性)Top 12

  • Natasha Furman, Not Your Ordinary Dancers, NJ (USA)
  • Vera Shpakouskaya, Ballet School of Vezhnovets (BELARUS)
  • Isabella Howard, The Rock Center for Dance, NV (USA)
  • Samantha Maestre Cortez, Lapidari Studio de Danca (BRAZIL)
  • Kseniya Kosava, Vezhnovets Ballet School (BELARUS)
  • Seojin Yang, Seohyunseung Ballet Academy (KOREA)
  • Bianca Andreea Badea, Liceul de Coregrafie Floria Capsali (ROMANIA)
  • Luciana Delgado Sagioro, Petite Danse School of Dance (BRAZIL)
  • Rebecca Alexandria Hadibroto, Marlupi Dance Academy (INDONESIA)
  • Elise Cho, Southland Ballet Academy, CA (USA)
  • Summer Montenegro, Master Ballet Academy, AZ (USA)
  • 坂本 夢, Abiatt Ballet Studio (JAPAN)

< プリコンペティティブ部門(男性) 受賞者 >

1位 - Corbin Holloway, CityDance School and Conservatory, MD (USA)

2位 - Paolo Leanza, Anime Scalze (ITALY)

3位 - Remy D’Ornay, Melbourne School of Classical Dance (AUSTRALIA)

■プリコンペティティブ部門(男性)Top 6

  • Leo Jung Hong Cheng, Cheng Ballet Academy (SINGAPORE)
  • 河野 球人, Star Ballet Academy (JAPAN)
  • Corbin Holloway, CityDance School and Conservatory, MD (USA)
  • 梨木 玲斗, Nashiki Ballet Studio (JAPAN)
  • Paolo Leanza, Anime Scalze (ITALY)
  • Remy D’Ornay, Melbourne School of Classical Dance (AUSTRALIA)
アンサンブル部門(パ・ド・ドゥ/クラシック)

< アンサンブル部門(パ・ド・ドゥ/クラシック)受賞者 >

1位 - Korea National University of Arts (KOREA) - Don Quixote

2位 - Academia Annarella (PORTUGAL) - Le Corsaire, Act III

3位 - Ballet West Academy, UT (USA) - La Sylphide

■アンサンブル部門(パ・ド・ドゥ/クラシック)TOP 6

  • Los Angeles Ballet Academy, CA (USA) - Harlequinade
  • Academia Annarella (PORTUGAL) - Le Corsaire, Act III
  • International Ballet Academy, NC (USA), Orlando Ballet School, Orlando FL (USA) - Grand Pas Classique
  • Sunhwa Arts High School, Independent (KOREA) - Le Corsaire
  • Ballet West Academy, UT (USA) - La Sylphide
  • Korea National University of Arts (KOREA) - Don Quixote
アンサンブル部門(パ・ド・ドゥ/コンテンポラリー)

< アンサンブル部門(パ・ド・ドゥ/コンテンポラリー)受賞者 >

1位 - Ellison Ballet – Professional Training Program, NY (USA) - Ave Maria

2位 - Academia Annarella (PORTUGAL) - La Vie En Rose

3位 - International Ballet School, CO (USA) - Presage

■アンサンブル部門(パ・ド・ドゥ/コンテンポラリー)TOP 6

  • Los Angeles Ballet Academy, CA (USA), The Rock Center For Dance, NV (USA) - Hunter
  • International Ballet School, CO (USA) - Presage
  • Academia Annarella (PORTUGAL) - La Vie En Rose
  • Kiev Choreographic College (UKRAINE) - We are Dancing Pergolsi
  • Ellison Ballet – Professional Training Program, NY (USA) - Ave Maria
  • The Rock School for Dance Education, PA (USA) - Once Upon A Time
アンサンブル部門(グループ)

< アンサンブル部門(グループ)受賞者 >

1位 - The Rock School for Dance Education, PA (USA) - Incanto

2位 - TAcademia Annarella (PORTUGAL) - Caucassian Dance

3位(TIE) - Ellison Ballet – Professional Training Program, NY (USA) - Storm

3位(TIE) - Unison Dance Academy (ISRAEL) - Industrial

■アンサンブル部門(グループ)TOP 12

  • Academia Annarella (PORTUGAL) - Caucassian Dance
  • くるみダンスファクトリー (JAPAN) - Just Another Day
  • En Pro del Talento Veracruzano (MEXICO) - Bohemian Rapsody
  • Ellison Ballet – Professional Training Program, NY (USA) - Storm
  • First State Ballet Theatre, DE (USA) - Hope
  • Ballet School of Vezhnovets (BELARUS) - Puppets Life
  • Unison Dance Academy (ISRAEL) - Industrial
  • The Rock School for Dance Education, PA (USA) - Incanto
  • Los Angeles Ballet Academy, CA (USA) - First Time
  • School of Ballet, GA (USA) - Intrepid International Ever I Saw Your Face
  • Tentacle Dance (BRAZIL) - Her Office
  • Master Ballet Academy, AZ (USA) - Run
SPECIAL AWARDS

< OUTSTANDING CHOREOGRAPHER AWARD >

  • Meaghan McHale

< OUTSTANDING TEACHER AWARD >

  • Jolanta Valeikaite
  • Edward Ellison

< SHELLEY KING AWARD FOR EXCELLENCE >

  • Darrion Sellman, Los Angeles Ballet Academy, CA (USA)

< GRISHKO MODEL SEARCH AWARD >

  • Lola Crist, Ellison Ballet – Professional Training Program, NY (USA)

< NATALIA MAKAROVA AWARD FOR ARTISTRY >

  • Lily Turner, Southland Ballet, CA (USA)

< DANCE EUROPE AWARD >

  • Sangmin Lee, Korea National University of Arts (KOREA)

< OUTSTANDING SCHOOL AWARD >

  • Korea National University of Arts (KOREA)

敬称略

YAGP(ユースアメリカグランプリ)は、入賞者に奨学生として学ぶ機会を与える世界最大級の国際バレエコンクールです。1999年に有名なボリショイバレエ団のダンサーであったラリッサ、ゲナディ・サヴリエフによって設立され、本年で18周年を迎えました。当コンクールは世界各国で9歳から19歳までのダンサーを対象に毎年開催され、その決勝はニューヨークで行われます。

YAGPは以下の各賞を参加者に提供しており、プロダンサーへの登竜門となっています。

著名ダンサーによるワークショップ
アメリカ及び世界中の主要バレエスクールで奨学生として学ぶ機会
 アメリカンバレエシアター夏季集中講習
 サンフランシスコバレエスクール
 マリインスキーバレエ(ロシア)
 ロイヤルバレエスクール(英国)
 シュトゥットガルト・バレエスクール(ドイツ)
 オーストラリアンバレエスクール など
各国の一流バレエ団との契約
ニューヨークのリンカーンセンターなど有名なステージでのパフォーマンス

創立して18年の間に世界中の80,000名以上の学生がYAGPに参加し、300万ドル以上が奨学金として授与されました。
そして、現在300名以上のYAGP参加者が世界中の80もの一流バレエ団で活躍しています。



Youth America Grand Prix (YAGP) is the world’s largest international student ballet scholarship competition. Launched in 1999 by two dancers of the renowned Bolshoi Ballet, Larissa and Gennadi Saveliev, YAGP is currently in its 18th season. The competition is open to dance students of all nationalities ages 9-19, with Semi-Final events held annually around the world and Finals taking place in New York City.

YAGP acts as a launching pad for a professional dance career by giving its participants the following opportunities:

- Workshops and master classes with the world’s leading dance professionals
- Scholarships to the leading dance schools in the U.S. and abroad (including ABT JKO School and Summer Intensive programs, San Francisco Ballet School, Mariinsky Ballet (Russia), Royal Ballet School (England), Stuttgart Ballet School (Germany), Australian Ballet School, and many others
- Apprenticeships and contracts to world-renowned dance companies
- Performances on the most prestigious stages, including Lincoln Center in New York City

In the eighteen years since inception, over 80,000 students have participated in YAGP competitions and events around the world. Over 3 million dollars have been awarded in scholarships to the foremost dance schools worldwide. Over 300 YAGP participants now dance with 80 leading companies around the world.

YAGP Official Site YAGPオフィシャルサイトへ